עבירות העדר משירות - השתמטתם? ערקתם? נפקדתם? פנו לעורך דין!
 

עבירות היעדר מן השירות

עורך דין צבאי > עבירות היעדר מן השירות

הסתבכתם בעבירת עריקות? נפקדות? השתמטות? כדאי שתדעו מה זה אומר וחשוב שתיוצגו ע”י עורך דין בעל ניסיון בתחומי עבירות היעדר מהשירות. עם הייעוץ והייצוג הנכון – התסבוכת יכולה להיפתר. אבל לפני הכל חשוב לדעת…

נפקדות, עריקות, השתמטות – מצא את ההבדלים

נפקדות, עריקות והשתמטות הן עבירות העדר חייל משירותו הצבאי או ממקום בו קבע הצבא שעליו להימצא בזמן מסוים. חוק השיפוט הצבאי רואה בנפקדות ועריקות עבירה המתייחסת לאותו סעיף. ההבדל היחידי בין עריקות לבין נפקדות הוא זמן ההיעדרות של החייל. במהלך 21 הימים הראשונים נחשב החייל כנפקד, ולאחר מכן כעריק. גם עריקות וגם נפקדות יתקיימו במקרים שחייל נעדר משירות צבאי לתקופה הנקובה בחוקי עריקות ונפקדות, בין אם לא התייצב לשירותו הצבאי או לתפקידו, לא חזר לשירות לאחר חופשה, או לא התייצב ביחידה חדשה אליה הועבר.

באשר לעבירת השתמטות – חובת השירות הצבאי של כל אזרח ישראלי מעוגנת בחוק שירות ביטחון, לפיו כל תושב ישראלי או תושב קבוע חייבים לשרת בצבא. מי שנקרא להתייצב לשירות צבאי על פי צו ואינו מתייצב – נחשב כעובר עבירת השתמטות.

כדאי לזכור ולהבין – מבחינה משפטית אין כלל הבדל בין עריק לבין נפקד כיון שמושגים אלה הם מושגים שלישותיים בעיקרם. למעשה, הרישום השלישותי של יחידות הצבא ואופן הטיפול בנפקד לעומת עריק מבחינה שלישותית הוא ההבדל העיקרי בין נפקד לבין עריק. אם הנך עריק אזי שלא בהכרח תישפט בבית דין כל עוד תקופת ההיעדרות עצמה קצרה וכן ההיפך נכון גם מי שנפקד יכול לעמוד לדין בפני בית דין צבאי (וכך סביר שיהיה למשל במקרים של העדרויות קודמות רבות).

עריק בסדיר, עריק במילואים – שאלה של זמן!

ההבדל בין הגדרת עריקות במילואים להגדרת עריקות בסדיר, הינו במשך זמן ההיעדרות. גם חייל סדיר וגם חייל מילואים ייחשבו כנעדרים מהשירות מהיום הראשון בו לא התייצבו אליו. עם זאת, חייל בשירות מילואים פעיל ייחשב לעריק לאחר 30 ימי היעדרות משירותו, בעוד חייל סדיר ייחשב לעריק לאחר 21 ימי היעדרות משירותו.

מי מטפל ומי מעניש?

כל עוד חייל נמצא בתקופת נפקדות, עניינו יטופל, לרבות ענישה שיכולה להגיע ל-35 ימי מחבוש – ע”י מפקד היחידה שלו. ברגע שההיעדרות עוברת משך של 45 יום ונחשבת עריקות – עובר הטיפול בחייל לפרקליטות הצבאית, שמחליטה אם זה יועמד לדין משמעתי בכלא או יישפט בבית דין צבאי לאחר הגשת כתב אישום על עריקות. עונש על עריקות יכול להגיע ל-3 שנות מאסר ולגרור רישום פלילי.

השתמטתם? ערקתם? נפקדתם? פנו לעורך דין!

הדין הצבאי מכיל אינספור חוקים וסעיפים בנושא עריקות, כאשר רק עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום יכול להתמצא בסבך המורכב. עורך דין הפועל בתחום יידע להציג נכונה את כוונת החייל העריק – אם ועד כמה התכונן שלא לשוב ליחידתו. ייצוג נכון עשוי למנוע רישום פלילי בעקבות עריקות ואף לצמצם או למנוע עונש מאסר בפועל. עורך דין עידן דביר, ששירת בפרקליטות ושימש כסנגור צבאי, אוחז בניסיון עשיר בטיפול בעבירות עריקות. הוא יעמוד לשירותכם במסירות ובמקצועיות על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר – ביעילות ובמהירות.

כתבות ברשת

עורך דין עידן דביר

במהלך השנים כתבו עלינו רבות בעיתונות וברשת, היכנסו ותוכלו לקרוא על פסקי דין השונים אותם משרדנו הוביל.

היכנסו וקיראו

אודות משרדנו

עורך דין עידן דביר

משרדנו מתמחה בדיני צבא, פלילים, דיני תעבורה, חוזים והסכמים, תאגידים וחברות, הוצאה לפועל, קניין רוחני, צוואות וירושות

אודותינו
a

כתובת משרדנו

עורך דין עידן דביר

מגדל משה אביב ברח' ז'בוטינסקי 7 רמת גן, קומה 21 ישראל. שעות הפעילות שלנו הם בשעות 9:00-18:00

צרו קשר איתנו
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support